devg019 devg019
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper paid $2.25 for 4.5 pounds of potatoes

Respuesta :

vazquezbrandon642 vazquezbrandon642
  • 02-12-2020

Answer:

50 cents per pound

Step-by-step explanation:

2.25/4.5=0.50

Answer Link

Otras preguntas

in what way did the climate affect Ghanas position
9x+3y+12y-0.9x=9x+(-0.9x)+3y+12y The equation is Commutative Property.. How did they get that second equation?
genetically modified foods can contain genes from different, unrelated organisms. true or false.
what is the solution to start fraction z over negative 9 end fraction = 5? z = –45 z = –14 z = 14 z = 45
Carbon-14 has a half-life of 5730 years. In a plant fossil, you find that the 14C has decayed to 1/16.0 of the original amount. How long ago was this plant aliv
the purpose of the naacp was to draw attention to?
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
Carbon-14 has a half-life of 5730 years. In a plant fossil, you find that the 14C has decayed to 1/16.0 of the original amount. How long ago was this plant aliv
3. which of the follow ordered pairs lies in quadrant ll . a. 4 -3 b.-2-5 c.-1 -2 d. 3,0
what is bigger 6/15 or 2/13