caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank with the correct German article. Die Schwester kauft _____ Schreibtisch. das den der die
PLEASE HELP ASAP I NEED HELP I LOVE YOU THIS IS URGENT PLEASE MY CLASS ENDS IN LIKE A DAY AND A HAVE 3 UNITS LEFT
After feeding her child three-fourths of his meal, a mother begins asking him if he wants more, and feeds him another bite each time he signs "more." She compar
A parachutist of mass 56.0 kg jumps out of a balloon at a height of 1400 m and lands on the ground with a speed of 5.60 m/s. How much energy was lost to air fri
fontanelles are used to guide the baby’s head during delivery. true or false?
Help immediately!!!!! What is the average rate
HELP ME PLEASE SOON BEFORE 1/4/2021 When Simba is staring up into the stars at the image of his father, Mufusa says “When Simba is staring Mufusa says “You are
PLEASE HELP Michaels home is 12 feet below sea level in his mothers home is 12 feet above sea level Michael says their homes are at opposite elevation is becaus
Answer thanks a lot.
sweet taste is felt earlier than thewitter taste, why.->​