rosalindat2008 rosalindat2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

What expression can be used to determine the total cost of buying g pounds of granola for $3.45
per pound and f pounds of flour for $0.62 per pound?

Respuesta :

jace7000
jace7000 jace7000
  • 02-12-2020

Answer:

c if you are on edge I took the test

Answer Link

Otras preguntas

what does y =mx +b mean and how do you use it to solve problems? whats the different between y=mx+b and y=mx + c
ted is asked to multiply 10^2*18.72.how should he move the decimal point to get the correct product?
An object is thrown upward at a speed of 121 feet per second by a machine from a height of 8 feet off the ground. The height h of the object after t seconds can
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r
Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems? a. They cause an increase in fish populations. b. The increase in algae population reduces oxyg
One tank is filling at a rate of 5/8 gallon per 7/10 hour. A second tank is filling at a rate of 5/9 gallon per 2/3 hour. Which tank is filling faster? WHY? WHY
How do you solve 834 divided by 4 using the area model???
Earthquakes happen when _____. a. magma fills the chamber in a mountain b. seismic waves are transferred from the ocean floor to ocean water c. tectonic plates
What is the correct order of levels of organization in an organism, from the least complex to the most complex? A. organ→ system → tissue→ cell B. tissue → orga
What does each of the facts shown above tell you about the element on the periodic table