rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

Your mom is gone what do you do? A party all night B cry all night C bully people all night D wait till your mom comes back from work
what is 25/10 converting fractions to mixed numbers​
In 2003 Georgia lawmakers prompted a discussion about changing the state flag which evidence from the text supports the idea that politicians were divided over
What is the answer???
give examples of irrational numbers
If it is not coplanar, then two lines don’t lie in the same plane. True or False?
How can a Word user insert a page break into a document to isolate a table on a new page?
Show all work to factor x4 − 17x2 + 16 completely.
which animal traveled at a rate of 1.5 meters per minute?
Daisy, the african elephant weighs 10,250 pounds. The daily feed intake for an elephant is approximately 1.5% of the animals body weight. how many kilograms of