hpark0727
hpark0727 hpark0727
  • 01-12-2020
  • Computers and Technology
contestada

What is the cost to the environment of making these complex devices?
(Cell phones, computers, TVs, etc)

Respuesta :

Theroseplayz
Theroseplayz Theroseplayz
  • 01-12-2020

Answer:

not only damage to the land but also air pollution via the gasses that come from the materials that they are made of.

Explanation:

good luck :D

Answer Link
nevaehispooh
nevaehispooh nevaehispooh
  • 02-12-2020

Answer:

well if its price is actually what its worth then

iPhone 12 Pro Max (2020) — $1099.

LG TV OLEDCXP series. $1,897.

13-inch MacBook Pro STARTS at $1,299.

youre welcome

:D

Answer Link

Otras preguntas

The equation for the class
Sydney’s teacher says she may have her report card percentage based on either the mean or the median and she can drop one test score if she chooses. 94%, 84%, 1
Use the Law of Sines to solve for x. Round to the nearest whole number. 70° Х 35° 7.9
Which is the better buy? 5. 1 lb of apples for $1.98 or 3 lb for $6.95
What is the Bill Nye Cells Video Worksheet Answers?
If the measure of angle 2 is 2x+3 and the measure of angle 4 is 4x-7, what is x?
The cognitive revolution created an impetus for psychologists to focus their attention on better understanding ________. Group of answer choices the mind and me
What is the probability of flipping a coin 12 times and getting heads 3 times? Round your answer to the nearest tenth of a percent. O A. 5.4% B. 12.5% O C. 12.1
Amount of oxygen in exhaled air = 160
7x + 2y=12 5x+2y=8 (it's a linear equation)