americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

People with a(n) _____ personality disorder have a tendency to exaggerate their own importance. they do not accept criticism very well and are known to react to
Which angle relationships are correct? Check all that apply
Pedro bought four packs of pencils for $19.96 how much did each pack cost
What's responsible for eutrophication in seawater
Find the missing value so that the two points have a slope of -2 (1,y)and (6,-5)
List three uses of the INTERNET
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!!
A farmer can spend no more than $4,000 on fertilizer and seeds. The fertilizer costs $2 per pound and seeds cost $20 per pound. To summarize the situation, the
A piece of fossilized wood has a carbon-14 radioactivity that is 1/4 that of new wood. the half-life of carbon-14 is 5730 years. how old is the cloth?
Marie has studied Spanish for three years. Spanish is a _____ for Marie. aptitude interest skill career