abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

a line is represented by the equation 3x+2y=4. what is another way to represent the same line?
What phrase does Winston repeatedly write in his diary while unaware that he is writing it? Down with Big Brother Long live the Brotherhood! The proles are the
How can I use United Nations in a sentence??
Help? Which of the following best describes clear-cut logging? A. It is the method by which logging mills process raw timber. B. It is the process of completely
In medieval japan and medieval Europe , the feudal system was dominated by.
why do atoms move at different speeds depending on whether they are in liquids or solids.
derivative of this function Y= -7X³ -8X² +6X +3
Which sentence uses its object pronoun correctly? A. Nancy wrote she a very nice thank-you note. B. Odessa saw Alec and he at the stadium. C. Emily brought
How did the miners help settle the west?       They provided gold for everyone, including those they traveled with.       As they mined, they stayed and settled
Unscramble: que/yo/tengo/a/ir/clase