bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

The baseball player threw the ball 30 feet to his teammate. How far would the throw be if measured in yards?
Line l passes through point (0, -1) and is parallel to the line whose equation is y = -2x + 7. Which equation best describes the graph of line l? a) y = -2x + 6
What is the ratio of 15 to150
describe TWO feedback mechanisms that are taking place in Antarctica and in the Arctic and describe each mechanism and its global impact.
Someone help and please make sure the answer is right :)
pls help, due asap! Find X to the nearest tenth. A) 7.0 B) 6.1 C) 7.5 D) 6.8
What role does social media play in identifying issues? A) Social media identified issues B) Social media lists all laws C) Social media gives accurate infor
Read this sentence from Chapter 11 of Lord of the Flies. The twins watched anxiously and Piggy sat expressionless behind the luminous wall of his myopia. What i
Anyone know how long the penguin walks in 45seconds?!
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST AND 65 POINTS They were listening (escuchar) It was two (o'clock) (ser* las dos) we were watching (mirar) they died (morir*) it w