jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

20 is 15% of what number? PLEASE ANSWER ILL GIVE BRAINLIESTTTT
Encouraging successful business ventures in other countries to carry American values and culture is called: A. International diplomacy B. Dollar diplomacy C. Mo
What’s this topic called
Your bestfriend had just been suspended from school for truancy.write a letter to him/her expressing your displeasure and advising him/her to turn a new leaf
how do the lack of health education,health services and facilities affect the date rate? write in brief ​
four less than twice a number
which statement accuretly contrasts the effects of judahism and christianity?
Last week, Gina's art teacher mixed 9 pints of red paint with 6 pints of white paint to make pink. Gina mixed 4 pints of red paint with 3 pints of white paint t
Prime factorization of 797 method also​
Calculation: One score is 20. Two score is 40. Three score and 5 is 65. How many is four score and 7?