sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

What do the following lines from Antigone by Sophocles show about Creon? CREON: Whome'er the State Appoints must be obeyed in everything, But small and great,
Which of the following is a chemical property? A-Density B-Melting point C-Solubility D-Toxicity
need help fast!!!!!!
from which city did the patriot troops march into battle?
Which term refers to a group of interacting populations of two or more specie occupying the same area? A. Community B. Ecosystem C. Species D. Niche
In human, there are 22 pairs of chromosomes called
The length of a tennis court is 10 feet shorter than 3 times its width x express and the perimeter of the tennis court in terms x
Which word phrase can you use to represent the algebraic expression for 4m
Research shows that a child is most likely to be a victim of bullying if the child is _____. withdrawn-rejected aggressive-rejected "under the radar" liked by p
What is the measure of segment EFG? PLEASE IM DESPERATE