anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

how many feet does 5 yards equal
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun
how does arachne feel about her weaving skill
what are the factors of (r+t)(e)
The tensions leading up to the Civil War were present at the beginning of the nineteenth century. (Points : 2) True False
Leslie mosallam, who recently sold her porches, placed $10,000 in savings account paying annual compound interest of 6 percent.Calculate the amount of money tha
the building blocks of proteins are known as
which conclusion about the meaning Of Y is correct if the allele combination Yy is for yellow seeds?
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
The instantaneous velocity of an object is the blank of the object with a blank