ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

I am starting to get this but, each question is a different subject so plz help asap. Btw these are not test or quiz questions. They are just practice questions
NARRATIVES your grandmother completed eighty years of her age on August 16,2019. celebrating her 80th birthday was an event for the family. this year since you
The aerial unit in charge of dropping bombs in Hitler’s army was called the: A. Landwehr B. Kriegsmarine C. Waffen-SS D. Luftwaffe
Find the value of annuity if the periodic deposit is $1500 at 8% compounded semiannually for 22 years
experts, geniuses, aces and moderators .. need help on the attached. will give brainliest!!! find the derivative of e^x
If f(x) = 2x + 6 and g(x) = x^3 ,what is (gºf)(0)?
which is greater 7.955 or 7.95
What is the equation of the following graph in vertex form? Courtesy of Texas Instruments A. y = (x − 4)2 − 4 B. y = (x + 4)2 − 4 C. y = (x + 2)2 + 6 D. y = (x
what effect does condensation on a glass of ice water have on the rate at which the ice melts? Will the condensation speed up the melting process or slow it dow
Read and choose the option with the correct answer.