lashayla516 lashayla516
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 apples at the quick market for $1.14. you can buy five of the same apples at stop and save for $2.50. which place is the better buy

Respuesta :

dixie47
dixie47 dixie47
  • 03-11-2020

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Answer Link
carinagrossman
carinagrossman carinagrossman
  • 03-11-2020

Answer: The market

Step-by-step explanation:

Market: 0.38 for one apple

Stop and Save: 0.50 for one apple

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular playground is 8 meters wide. It is 3 times as long as it is wide. What is the area of the playground?​
How are plants propagated using leaf and leaf-bud cuttings?
Which satemeant describe proteins? Select three options.
Herds of Cattle P/S R/P Com Con Rep A/Level Herds of Cattle ○ Rick lives on a large cattle ranch. There has been so little rain that there is not enough gras
Find X round to the nearest 10th 21 and 52°
Plants also use cellular respiration A. True B. False
CLAIM: Most sfood items can be purchased at your local grocery store.What makes this a weak claim for an argumentative resaerch paper?
Which expression is equivalent to -10x + 5?
what is photo synthesis ?​
Which of the following would eat a hamburger with lettuce on it?A) carnivoreB) detritivoreC) herbivoreD) omnivore​