s903172 s903172
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jeanne went shopping. She bought 3 DVDs for $12 each. She also bought 4 books for $9 each. Jeanne had a coupon for $10 off her total purchase. Write an expression to find the final cost. What was the final cost for Jeanne's purchase?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

EXPRESSION:

((12×3)+(9×4))-10

FINAL COST:

$62

Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship between the food we eat and energy in the body please.
Draw 10 coins to show an amount between 50cent and $1.00
A sentence with the words drawbacks and counterpoint?
What does the speaker in this poem say will happen to "thy thoughts, when thou art gone"?
what happens during glycolysis
Potatoes are on sale at both grocery mart and Baldwin hills market. At grocery mart a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85 and at Baldwin hills market a 7 lb. bag
What is 4 4/9 times 2 2/3
find the product. tell which strategy you used. 4X6x50
a sporting goods company can ship 6 footballs in each carton. how many cartons are needed to ship 75 footballs
What was the role of Ulysses s. Grant in ending reconstruction