filletfiliya07
filletfiliya07 filletfiliya07
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a man bought a cow and a calf for 990 dollars, paying 8 times as much for the cows as for the calf. what cost of each​

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 03-11-2020

Answer:

Let x = the cost of the calf.  The cow costs 8 times as much, so it costs 8x.  Together they cost $990:

 

  x + 8x = $990

   9x=990

   x=990/9

   x=110

so the calf cost=110

and cow cost =880

Virtuoso answer.

Answer Link

Otras preguntas

The picture represents the excretory system. Which is represented by the X? nephron ureter bladder urethra
Sure would help a lot
Light of wavelength 400 nm is incident on a single slit of width 15 microns. If a screen is placed 2.5 m from the slit. How far is the first minimum from the ce
Mystery stories and action stories depend heavily on A-setting B-character C-plot
What was Edgar Allan Poe’s main purpose in writing "Annabel Lee”
The midsegment of ABC IS IM. What is the length of MC if BC is 18 inches long? A. 36 inches B. 18 inches C.27 inches D. 9 inches
what is the inverse of y=12^x
In △ABC,c=12, m∠B=27°, and a=9. Find b. A. 11.5 B. 13.2 C. 6.8 D. 5.7
Kathy distributes jelly beans among her friends. Alia gets 4^2 fewer jelly beans than Kelly, who gets 3^3 jelly beans. How many jelly beans does Alia get? A. 4^
a certain stock starts the day at $27 3/8 per share. if it drops $2 1/2 during the day what is it’s closing value