brendafranco510 brendafranco510
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

You are ordering a sub for lunch. A basic sub (cheese and one meat)
costs $5 and each additional topping costs $0.45. If you have $7.25 to
spend on your sub, how many toppings can you get?

Respuesta :

kermitthefroglovessu kermitthefroglovessu
  • 02-11-2020
5 toppings because $5 plus 0.45 plus 0.45 plus 0.45 plus 0.45 plus 0.45 is 7.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the complete predicate of the following sentence?sharon and Jason went for a walk then a bike ride
how do I solve 9 1/9 - 5/6
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch o
what does diametor mean?
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m
What is the complete predicate of the following sentence?sharon and Jason went for a walk then a bike ride
what does diametor mean?
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
Rick has a collection of 6 video games. He let's his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fracations a equivalent to this numbet. Expl
How do figure out 120/f = 1.2?