bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

In the following sentence what word is an adverb. The children were playing outside. A. outside B. playing C. children D. were
How many different five-card hands are there from a standard deck of 52 playing cards?
30 Points !!!!! Find the values of x and y that produce the following Pythagorean triples : 1.) 65, 72, 97 2.) 25, 312, 313 3.) 39, 760, 761 Please show wor
Write a real world problem for the equation x-100=40
In the united states about ________ of all jobs are in consumer services.
Large doses of antibiotics given to fight an infection are likely to destroy bacteria that produce vitamin K. In which digestive organ do we find such beneficia
How many times does the throat move up and down in one minute in a frog?
What role did the California Gold Rush of 1849 play in the attitude toward asian immigrants?
Solve triangle pqr, given m A. R = 30° B. PR = 37.8 C. QR = 27.6 D. PQ = 53.6 Explain
Problem: Find the value of y. log 2 32 = y Answer choices: A.) 4 B.) 5 C.) 6 D.) 7