rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

can I get help is a emergency please
A line passes through 3,7 and 6,9 what equation represents the line
five students had to answer the question how are elements arranged in a periodic tableDamon:I think the elements are arranged by increasing massFlo: I think the
If a bottle of olive oil contains 1.4 kg of olive oil, what is the volume, in milliliters ( mL ), of the olive oil?
The term used to describe a disease-causing microorganism isA. virus.B. infection.C. pathogen.D. microbe.E. bacterium.
A bag of jelly beans contain 13 pink, green, 20 yellow, 10 black, 7 red, and 11 orange jelly beans. Approximately what percent of the jelly beans are pink and
what is 1/3x5 on anuber line what does it look like on a number line
in which cell structure does thevprocess of photosynthesis take place
Find the unknown angle
For what value of (y) is 3^3/3^y =1/9