jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

The number that is used to show the value of one currency compared to another is called the __________. A. trade rate B. currency rate C. exchange rate D. impor
What is now done to wastewater that was not done until more recently?
In the number 3,591,367 what does the 9 represent
Plz help!!! For a Good Cause The Rose Hill Country Club will hold a benefit for a local homeless shelter on May 3 at 7:00 p.m. The homeless shelter has lost it
3. Explain how guns, horses, and disease were three of the most powerful weapons that the Spanish had helping them to conquer the Native Americans. a. Guns- b.
what's 1 + 1 they HARDEST question
Which is a ready-to-eat food? O A. Cookie dough O B. Lamb chops O C. Frosted cupcakes OD. Russet potatoes
A car advertisement states that a certain car can accelerate from rest to 70 km/h in 7 seconds. Find the car’s average
Help please help help
True or False: The commutative property allows you to change the order of an addition problem and division problem. <333