alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you class=

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 01-11-2020

Answer:

Jed's Market

Step-by-step explanation:

Find out the cost of one candy bar for each store:

Smith's:

  1. 9.00 ÷ 3 = $3.00

Green's:

  1. 10.00 ÷ 4 = $2.50

Jed's:

  1. 12.00 ÷ 5 = $2.40

Wan's:

  1. It already tells you the price for each: $2.75

Finding the best deal:

  1. Look at all our costs per 1 candy bar. Which one has the smallest price?
  2. Because $2.40 is the smallest price, Jed's Market has the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Multiply 5 yards 18 inches by 3? please show work
Type your answer in the box The most abundant molecule in living organism, usually making up about 60-70% of the total body weight is
QUESTION / How should each of your references appear on your References page?
I NEED HELP !!!!!!!! 20 POINTS
refers to the massive database known as medical records. a. Health and medical records database b. Database c. Medical records database d. Health information te
A payment made to expedite or to secure the performance of a routine governmental action is called a
An alien has just landed from outer space. Explain to that alien the purpose of government.Write a paragraph with at least 7 sentences.​
Consider the following figure. Rectangle ABCD showing its diagonal BD measuring 100 units. Side BC measures 60 units. © 2016 FlipSwitch. Created using GeoGeb
Really need help with this one
Explain why the first step in responding to any sports injury is to remove the danger that led to the injury.