preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

which function has the solution set shown in the graph?
Which of the following explains why an actual cost might differ from a projected cost? -The desired item goes on sale. -The item is no longer available and a re
What is true about the energy involved in a chemical reaction? (3 points) The amount of energy is constant, but it is converted from one form to another. T
A circular swimming pool has a diameter of 12 feet. What is the circumference the pool? Use 3.14 to approximate for π . Enter your answer, as a decimal rou
Jacky spent 53% of all her money to buy a computer game. How much did the game cost, if Jacky had $120 before buying the game?
There are 36 ways two dice can land: six ways for the first die and six ways for the second die. in how many of those ways does at least one of the dice show a
What is the solution to the equation ? n = −1 n = 2 n = 5/3 n = 5/2
Decide if the following command is grammatically correct or incorrect. (tu) no digo mentiras.
Why is it important for scientists to use blind tests?
hich of the following sentences is correct? A. Seven thousands of people showed up for the concert. B. Does anyone know why Steve ordered five dozens of eggs? C