adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

¿Cuál país no esta en el Caribe? Puerto Rico, cuba , Venezuela o la República Dominicana
Write the name of the major scale pictures below. Help ASAP!!!
describe how the Javanese and Balinese musicians play their instruments?
Find two positive numbers whose difference is 12 and whose product is 160.
You are a farmer in ancient Mesopotamia and you grow 500 bushels a year. Your family uses 300 bushels a year. What do you have? a. a surplus of 200 bushels c. a
Write the equation of the line that is perpendicular to y = 2/5x- 7 that passes through the point (8, -3).
Solve 2x + 2 > 10 A x>4 B x<6 C x>6 D x<4
< Previous 2 Next → My Friends: Mastery Test 2 Select the correct answer. Which pronoun correctly completes the second sentence? El novio de Carla toca la gu
which statement is true about time signatures
Choose the types of education an ISS professional is most likely to have. A. a CompTIA certificate B. a master's degree in liberal arts C. a bachelor's degree i