Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
For this assessment, you will be taking Newton’s laws and describing how they are illustrated in a specific event. You only need to choose one of the options pr
What are the natural resources in venice,italy?
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
a couple wants to install a square mirror that has an area of 500 square inches.to the nearest tenth of an inch,what length of wood trim is needed to go aroun
how many kilograms is in 12,321grams
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
how is a knoll formed
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles