bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this in Long Division I need help!
what is the area of a square with sides of length 9? A) 18 square units B) 54 square units C) 36 square units D) 81 square units
if the earth traps more heat, it may cause
The following question refers to “From Boy."The narrator’s first reaction when Mrs. Pratchett appears on the playground isA. fear that she will identify him.B.
Which of the following best explains why anodization is a useful process in many industries? Anodization can improve the appearance of dull metals by adding lay
There was video about typhoon Haiyan hit tacloban city. The
Help me pls I do not find the answer
Which statement best fits in this cause and effect diagram? A) The United States Supreme Court reinstated these members in 1870. B) The United States Congress
Mr. Robinson washed 2/5 of his laundry. His son washed 1/4 of his laundry. Who washed more? How much laundry still need to be washed?(Please use fractions and t
what does 2x+3x equal i forgot how to do this