laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Answer one question only from this 5a Explain the following terms;(0)3 marksLayout(ii) Settlement3marks(iii) Slum3marks(iv) Natural Disaster ​
Think of your own reading experience and write a paragraph of 150 – 200 words. Use the following questions to guide you. 1. What books or texts did you read whe
. If/ he/ like/ spicy food/ might/ add more pepper
Which equation describes this graph?
48. A map is drawn to a scale of 1cm to represent 50km. If the actual distance between two villages is 480km, what is the distance on the map? ​
Indirect: Tim croaked,"I'll go start the car," and ran away because somebody tried to start a fight with his friend. How would i make it a direct sencentence??
The perimeter of a rectangle is 360 centimetres. If the ratio of its length to its width is 11:4, find the dimensions of the rectangle.​
Apply the dristrbutie property to factor out the greatest common factor of 9a-18b+21c
Which statement is most likkely to applyto a cell that has DNA whitin its ytoplasm
.Write a letter to your principal,highlighting the teacher's poor attitude to work and how to check it​