Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Difference between osteoarthritis and rheumatoid arthritis
When you take out a mortgage your home becomes the collateral. true or false
Approximately how long ago was the solar energy we see today produced by fusion? A) 8 minutes B) 30 days C) 100 years D)105 years
can someone help me i mark you as brainlist thank you
Match the following. Match the items in the left column to the items in the right column. 1 . Philip ruler of Grecian Empire 2 . Alexander Greek translati
can someone help me i mark you as brainlist thank you
Three point charges lie in the xy-plane: with q1= 86 μC at origin (0,0), q2= 32μC at the point (2.5m, 0), and q3=−53μC at the point (1.5m, 2.2m). Find the net f
7. The volume in cubic feet of a box can be expressed as (x) = x3 - 6x2 + 8x, or as the product of three linear factors with integer coefficients. The width of
How do societal attitudes of developed countries differ from those of undeveloped countries?
The earth is similar to the planet venus in that: A. both have an atmosphere with mostly nitrogen B. both are solid (as opposed to a gas) C. both orbit the sun