ciarnkanode58 ciarnkanode58
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candies cost 90 cents. What is the cost of a candy? Let x be the cost of a candy.

Respuesta :

samwttf samwttf
  • 02-10-2020
one piece of candy costs ¢30 each.
x=.30
Answer Link

Otras preguntas

Is a ziggurat still used today?
How did Germany manage to increase their production during the war? Allied bombings were mostly targeted at civilian buildings. Allied bombings were completely
which sentence expresses information in the positive form: A. I'm neither on time nor prepared B. I prefer to arrive on time C. I don't like to arrive on time D
name one specific instance where science was or is being used to make decisions
Travis and Paula went to lunch. Travis ordered a sandwich for $7.50, and Paula ordered a burger for $5.25. After lunch, they left 15% tip for their waiter. How
I need help with my homework :/
Canada has ten provinces that share power with the central government. Which of the following terms best describes this characteristic of Canada?
What causes some materials to have magnetic fields?
6/15 divided by 4/21 = ?
Which are accurate descriptions of how the Christian church influenced daily life in the Middle Ages? Choose all answers that are correct. A. elected the govern