ramiromondragon22 ramiromondragon22
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

There are 21 calories in a candy bar.How many calories are in 26 candy bars?

Respuesta :

Ladyanne
Ladyanne Ladyanne
  • 02-10-2020

Answer:

If 1 candy= 21 calories

then 26 candy bars= 26×21÷1

                                  =546 calories

Step-by-step explanation: I love candy calories and all...

Answer Link

Otras preguntas

que se siente ser feliz solamente cuando tomas letra
Mrs. O has $30 to give to students who are doing their best work so far today she has given 1/3 of the money away how much money does she have left?
A box of cereal states that there are 96 calories in a 3 4​-cup serving. What is the unit rate for calories per​ cup? How many calories are there in 3 cups of
PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND
Write three sentences to summarize the event the quotation involves"But we are never to speak the name, or to use it again for a newchild The Giver
a. 7 + 3 x 2 + 4 = 25 7+ 3x2+4 =25
On Tuesday, I worked $t 1$ hours and earned $3t-3$ dollars per hour. My friend Andrew worked $3t-5$ hours but only earned $t 2$ dollars an hour. At the end of t
At Cheng's Bike Rentals, it costs $24 to rent a bike for 5 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?
Write each pair of quantities as a unit rate. A) 225 heartbeats in 3 mins B) $18.70 for 2 tickets. C)$6.75 for 3 golf balls D) $78.00 for 8-hour work
Can somebody shade this for me? Thanks so much! Create and shade a number line that shows the following inequality. Make sure to label at least 3 numbers on the