estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Help pls this is timed!!!!!!! Pls and thank you ;P Who supported the formation of Washington Territory out of a belief that it was America’s destiny to settle t
one third of a number, w, reduced by 7?
Please help! Describe how life in cities at the turn of the century differed for wealthy and working class people.
Find the slope from the given table. Х 1 4 7 Y 0.25 1 1.75 Slope
a helicopter hovers at 1000 feet in the air
Which one would this be on here
Which of these is a designer drug? GHB cocaine morphine marijuana
what type of conjunction always comes in a pair?
Programmed decisions are more likely to occur at the top management level.
one strategy to define unknown words is to use​