weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Find the total cost of a bill when Judy buys 5 notebooks for $1.25 each and 10 pencils for $0.15 each"
In the blanks provided, describes how big a cell is according to the animation
Jeff added 4/5 cup of water to 2/3 cup of lemonade concentrate. Is there more water or concentrate?
PART B:Which quote from the story best supports the answer to PART A
Which detail from "mohandas gandhi: truth in action" introduces the idea that gandhi influenced people outside of india?.
I have no clue how to do this. Please help!
What current healthcare issue is making it more and more difficult for people to receive the health care they need?
8 classmates share 4 pizzas equally
À vous!Open ended Activity 1 ATTEMPT LEFT LATE InstructionsAnswer each question using a complete sentence. Write out the times. Questions Modèle À quelle heure
what is the GCF of 36,72,48,​