Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has vertices at S(1,1),T(2,-3), and U(4,0). The triangle is translated up 3 units. What are the coordinates of the vertices of the image?
Ravi belongs to a health club. He works out on the rowing machine every 4 days and on weight machines every 6 days. If he worked out on both the rowing machine
Read the following poem, then answer the question that follows: Our family road trip is far from perfection. We've traveled for days in every direction. We are
why did many Georgians boycott British goods during the mid-1700s
B. What's the closing price on the first day? The second day? The third day? What can you say about the stock based on its performance? for burger king
What is 35% of 62. This is studying for a test! I need a good answer. Please!
Please help! Which of the following violates the assumptions of the Hardy-Weinberg equilibrium a. the population under consideration has many individuals
I don't get this stuff!!! help me!!!
How would you determine the axis of symmetry in order to graph x^2 = 8y^2. What I know: It is in standard form (x^2=4py) p=2 foci= (0,2) directrix= (0,-2)
What is the following key word used for? third