apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

is 1.2/3 and 1.8/ 4/5 proportional
what is the equivalent ratio of 26:7​
4. the cost of 5 CDs and a $12 DVD​
Which translation vectors could have been used for the pair of figures? Select each correct answer. arrow pointing up arrow pointing south west arrow pointing s
which of the five great lakes could easily hold all of the water in the other four lakes combined? erie
As charges move in a closed loop, they 1. gain as much energy as they lose 2. gain and lose energy but gain more then they lose 3. lose energy 4. gain energy
8 classmates share 4 pizzas equally
Which rate describes a unit price?
List the three types of plate boundaries.
CUALES SON LAS DIFERENCIA DE RELIGION ENTRE LOS ISLAMICOS Y CRISTIANOS.