mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Write an algebraic expression for 8 less than 4 times a number
How did agriculture and metal-working relate to the settlement, growth and development of civilization?
Which of the following was most likely not present in creating the amino acids of early Earth's waters of the past
Which of the following is a contact force? Electrical force Frictional force Gravitational force Magnetic force
If you multiply (2x+1)(x-5) what’s the answer
Monk's Mound, the largest structure at Cahokia Mounds was built entirely out of A. earth. B. adobe. C. stone blocks. D. mudbricks.
in economics workers are both producers and which of the following?
Give an example of evidence of common descent between bats and primates.
How many cubes with side lengths of 1/3 cm does it take to fill the prism?
what is the relationship between education and a students future