Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Read the following paragraph. Students attending schools with mandatory uniform policies experience less pressure than do students who must choose their wardr
How do you do this and what is the correct answer? Simple and concise explanation please!
‼️Stoichiometry / moles problem: ‼️
Gary is 8 years older than his brother. Six years ago Gary was three times as old as his brother. How old are they now? PLEASE HELP ME!
Most people who came to what is now the U.S. Between 1600 and 1800 were called what ?
I really don’t get this may you please help??
the scopes trial in the 1920s angered __________ a. Fundamentalists b. The President c. Charles Darwin
HELLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Dominic packed 50 unit cubes into a prism, as shown. Which statement about the volume of the box is true?
The perimeter and area of a regular pentagon with side lengths of 6 and an apothem of 7