lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

The total cost of buying two potatoes and a half pound of hamburger at the grocery store is $3.00. Lisa buys one potato and two pounds of hamburger and pays $8.
Evaluate log1∕6 36. please help
In the figure below, g || H. Find the values of z and x
Workers who are not good team members might cause ______. A. Increased quality b. Reduced management c. Increased self-esteem d. Reduced productivity.
Help please!! Amelia has a urinary tract infection. Which of the prescription medications below could she take? Check all that apply. antibiotic drugs anti-infe
Hello people of the world
A hot air balloon is 1550 feet off of the ground and it’s altitude is slowly changing at a constant rate of - 7 1/2 feet per second. How many seconds, *s*, will
How close was democrat samuel Tilden to winning the election?
Gabrielle’s age I’d two times mikhails’s age. The sum of their ages is 60. What is mikhail’s age?
I honestly need help because this is due tomorrow​