Amandazheng2008 Amandazheng2008
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $ 1.25
--------
1 slice

Respuesta :

dontaskboutalexx dontaskboutalexx
  • 01-10-2020

Answer:

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Helppp plzzz solve them
your bike lock has 4 digits numbered 0 to 9. find the total number of possible outcomes
The Moon is visible to observers on Earth because of Question 7 options: A) reflected sunlight B) absorbed light from earth's atmosphere C) gases in the m
The local bakery has an offer on rye bread at the end of the day. It sells 20 loaves of rye bread for $10. What is the unit price (price per loaf) of rye bread?
Simplify the radical expression sqrt 150x^3k^4
Which rethorical mode does the following passage use?
What theme is common to the two excerpts below? . . . His theory of running until he reached camp and the boys had one flaw in it: he lacked the endurance. Se
Use standard grammar and language to reach the majority of your audience. false true
Solve the following equation
Which polygon will have the largest angle sum? octagon heptagon pentagon dodecagon