jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

Using another product , for example , bread or clay pots , explain , with simple illustrations , how division of labour or specialisation could be used to make
Help needed a hunid points :)
______________ are infectious agents composed exclusively of a single piece of circular, single-stranded RNA which has some double-stranded regions. Viroids Pol
Which of the following parts are connected to the cord in a self-operating napkin machine? 1. Pail and cigar lighter 2. Pendulum clock and pail 3. Skyrocket and
The Battle of Antietam affected the focus of the Civil War by changing it to Southern industrialization. changing it to the construction of a national railroad.
question below, NEED ASAP!! THANK YOU!!!
how many ATP molecules are produced from the breakdown of fatty acids ​
What is this Simplify as √16y¹6
What are the missing parts that correctly complete the proof? Drag the answers into the boxes to correctly complete the proof. (Please refer to the images provi
She is a fast runner. Many say she runs like a cheetah