Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which form's purpose is to illustrate a moral or general truth about human nature?  A.Rhetoric B.Satire C.Parody D.Fable
Consider the following incomplete deposit ticket: How much cash did Liz receive? Please select the best answer from the choices provided $458.57 $670.71 $323.54
Traits will sort themselves into gamete independently of what other traits are doing.” This is Mendel’s law of __________.
giving brainliest and thank you so much! <3​
What human body system could be fossilized?
What is your pancreas and what does it do
Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the point (−1, 6) and has a slope of −3. (1 point) y = −3x + 3
An unknown substance is heated from 10 °C to 25 °C. The table below shows the state of the substance at different temperatures. Time (minutes) Temperature (degr
What is The function of x
From the statements below identify the way or ways in which making only minimum month payments on a long term credit purchase can be a disadvantage