gbitner1092 gbitner1092
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada


Ricky made
$600 in two
weeks. Find the
unit rate

Respuesta :

aokeefe2
aokeefe2 aokeefe2
  • 04-09-2020

Answer:

$300

Step-by-step explanation:

if you deviled $600 by 2 weeks it = $300 a week.

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 04-09-2020

Answer:

$42.86 per day

Step-by-step explanation:

Because 2 weeks is equivalent to 14 days, we divide 600 by 14

600/14=42.86

Answer Link

Otras preguntas

When is passive insufflation indicated in a cardiac arrest?
-25°c and -52°c which temperature is lower​
If a __________ tire blows out, the vehicle will pull sharply in the direction of the blowout?
Evaluate 2a-3 when a=-5
19. Fuel x costs $2 per gallon and fuel y costs $3 per gallon. You have at most $18 to spend on fuel. Write a system of linear inequalities to represent this si
2 exponet 3 - (8+4) + 1 = 2 exponet 3 - blank +1 add
What does the y-intercept of the line represent? A total time spent running B. average time to run one lap Caverage time spent running to the school track D. a
The manager at a health foods store is mixing a 75-liter batch of his superfruit juice cocktail. The cocktail, which costs $34.05 per liter to make, combines mi
= 32 a Oxygen can be converted to ozone (O3) by passing it through a silent electric discharge: 302(g) → 203(g) If 300 cm³ of oxygen are used and 10% of the oxy
In a harvest of pumpkins, the mean diameter of the pumpkins is 21 inches with a standard deviation of 5 inches. The diameters are normally distributed, so 95% o