nicole584
nicole584 nicole584
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS class=

Respuesta :

Hannah123451195 Hannah123451195
  • 04-09-2020

Answer: I’ll draw it on a paper and be back

Step-by-step explanation:

Answer Link
LazyBun
LazyBun LazyBun
  • 04-09-2020
Answer: SEE BELOW

Explanation:

Mark bought 8 apples for 2.4$
Jenny bought 2 apple and 3 oranges for 2.4$.

Find how much is 1 apple:

8 apples = 2.4$
1 apple = 2.4/8
1 apple = 0.3$

Thus, 1 apple cost 0.3$

Find how much is 1 orange:

2 apple + 3 orange = 2.4$
2(0.3$) + 3 orange = 2.4$
0.6$ + 3 orange = 2.4$
3 orange = 2.4$ - 0.6$
3 orange = 1.8$
1 orange = 1.8$/3
1 orange = 0.6$

Thus, 1 orange cost 0.6$.
Answer Link

Otras preguntas

What types of jobs did slaves do in each colonial region: New England, Middle and the South
How do I find the area?
what was the biggest problem that thomas Edison faces by making the motion picture?
A business that is lucrative is one that is yielding profit. TrueFalse
please help!!! I'm a little confused on how to determine it
Que diferencias hay entre la producción industrial de microempresas
What was the main reason that plantations were so profitable? a. They planted cotton. b. They used slaves to do all of the hard labor. c. Plantation owners were
urbanization is best described
What year did Christopher Columbus come discover the new world
Which was not a manufacturing focus for early America? Transportation Textile Metals Animal hides