forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit form for 1/2
Carbon dioxide levels above normal will increase plant growth. True False
Th total capacity of 6 pitchers and 12 glasses is 21 liters. The capacity of a pitcher is 5 times that of a glass. Find the capacity of each glass. Give you ans
One of the keys to learning basketball is _______.
what does peri mean for periscope?
An organism has 12 chromosomes in its sex cells. It undergoes a process producing four daughter cells, each with 6 chromosomes. What is this process? fertilizat
What is the unavoidable variation in something being measured?
Electronic ledger that tracks mathematical data
Which type of payment has the most consistent earnings? a. Commission b. Salary c. Wage d. Overtime
Which compound sentence is not correctly punctuated? a. His new watch is self-winding; it still needs a battery. b. His new watch is self-winding, but it still