diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Which is an example of providing “positive” feedback in communication? Giving a critique Making eye contact Giving a phony compliment Avoiding criticism
If a building was placed at coordinates (-5,5), what would be the new coordinates if rotated 270° counterclockwise around the origin ?
The answer to this math question
The amount of a radioactive isotope decays in half every year. The amount of the isotope can be modeled by f(x) = 346(one half)x and f(1) = 173. What does the o
Read the excerpt below and answer the question. "Infant's flesh will be in Season throughout the Year, but more plentiful in March, and a little before and af
How many neutrons does an element have if its atomic number is 60 and its mass number is 157? Your Answe
A comic-strip writer churns out a different number of comic strips each day. For 16 days, the writer logged the number of comic strips written each day (sorted
Read the excerpt from Act II of Hamlet. Ophelia: Alas! my lord, I have been so affrighted. Polonius: With what, in the name of God? Ophelia: My lord, as I was s
Indicate If these triangles are SSS SAS SAA ASA HL or none
Down under products, ltd., of australia has budgeted sales of its popular boomerang for the next four months as follows: sales in units april 54,000 may 75,000