javianwhite44
javianwhite44 javianwhite44
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

9 pencils cost 7.74 what is the equation of the cost of 6 pencils​

Respuesta :

ishadai
ishadai ishadai
  • 03-09-2020

Answer:

6 pencils cost $5.16.

Step-by-step explanation:

1. Find the cost of one pencil.

Divide: $7.74 ÷ 9 = $0.86 for one pencil

2. Multiply 0.86 by 6

$0.86 × 6 = $5.16

Answer Link
Navinash
Navinash Navinash
  • 03-09-2020

Answer:

2/3 multiply with 7.74

=5.16

Answer Link

Otras preguntas

Help Please! What was Phillis Wheatley's occasion, genre, and audience?
integer equation carl owed his mom $27
Cuba and the Soviet Union made a secret pact to install ( ) nuclear missiles on Cuban soil
A limerick has four lines. True False
The Korean war was initiated by South Korea who wanted to unify the nation. True or False?
Which is an effect of short-term exposure to stress?
Fiona uses 256 fluid ounces of juice to make 1 bowl of punch.how many fluid ounces of juice will she use to make 3 bowls of punch?
Why do France colonize into the new world?
When might a dissenter show resilience
What two facts can you double to find 8x4?