chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

What underlying theme do the four molecular techniques share?
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through
Mary leaves London at 12:00 and expected to arrive in Dorset at 13:00, however she had to detour due to road works eventually arriving at 14:00. Travelling at a
how is temperature related to mechanical weathering
What did the roman wear on their toga or tunic
One half Of a certain even integer plus One fifth Of The next consecutive even interger equals 48. Find The two intergers.
12. Which was a part of the Roman Republic's representative government? citizen assemblies fasces permanent dictators Roman legions
How does Weathering,erosion,and deposition present problems for people in New England
Maggie bought 2 boxes of cupcakes for her daughters. She ate one cupcake herself and told her 3 daughters to share the remaining cupcakes equally. If there were
2. Which organelles are involved in energy conversion? (1 point) A.)mitochondria and chloroplasts B.)mitochondria and ribosomes C.)smooth and rough endoplasmic