Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Help me with ixl please
How many solutions does the following equation have? -14(z-5) = -14z +70 Choose 1 answer: A. No solutions B. Exactly one solution C. Infinitely many solutions
There were 169 tickets for a major league baseball game. The lower box tickets cost $12.50 and the upper box tickets cost $10.00. The total amount of money spen
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
Help with is ixl please
What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
Help with is ixl please
How many solutions does the following equation have? -14(z-5) = -14z +70 Choose 1 answer: A. No solutions B. Exactly one solution C. Infinitely many solutions