meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
What is a communicable disease ?
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
Why did president Washington want the United States to remain neutral
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make