nwilson572
nwilson572 nwilson572
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

Select the best with the least expensive corn per ounce The choices are in the image

Select the best with the least expensive corn per ounce The choices are in the image class=

Respuesta :

evapoopbot1 evapoopbot1
  • 04-08-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Option A:

1.50÷18≈0.0833

3.00÷36≈0.0833

4.50÷54≈0.0833

Option B:

0.75÷15=0.05

Option C:

2.20÷15=0.146

Answer Link

Otras preguntas

Identify the subject: fortunately, crystal and peter brought plenty of food and soft drinks.
If an inspector found a problem with an immigrant’s paperwork, what would most likely happen to that immigrant?
A large zucchini has a mass of about 500g. about how many kilograms of mass will 4 large zucchinis have?
Why are diet books and supplements not recommended to achieve weight loss? A. They don’t achieve fast results. B. They cannot guarantee long-term success
How many times does 54 go into 186?
What question best illustrates the theme of Obama's speech? A. What's your place in history? B. Have we failed at times? C. Do we listen to skeptics? D. What
Why does donald trump want to build a wall?
The digestive system breaks own food and transports materials. How are the short length and slow movement of smooth muscle tissues in the stomach and intestines
What kind of map projection is this?
What was the point of the women's march?