kaylabc7 kaylabc7
  • 02-07-2020
  • Business
contestada

What is the answer to number 2?

What is the answer to number 2 class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 08-07-2020

Answer:

$6.9

Explanation:

If gallon of milk cost 1.12 in 1970, we can calculate the expected price in 2009 per gallon of milk using the proportion below:

2009 price/214.5 = $1.12/38.8

=>Find the expected price of 2009 by cross multiplying

38.8 × 2009 price = 1.12 × 214.5

38.8 × 2009 price = 240.24

=>Divide both sides by 38.8

2009 price = 240.24/38.8

2009 price = 6.19175258 ≈ 6.19

Expected price of gallon of milk in 2009 = $6.19

Answer Link

Otras preguntas

18 oz. of peanut butter is $2.79. What is the price per pound? Use 16 ounces = 1 pound.
If x=3(y+w)-1 what is the value of w in terms of x and y?
Scientists have calculated that the Earth is 454 000 000 000 years old. How many billion years is this?
When the tempature of a liquid in a closed container is decreased,?
what national monument did Maya lin win a competition and how many other designers and architects did she compete against
Which measurement could be a perimeter measure? 24.6 in 36 m2 8.5 ml 12 ft3
What is the prime factorization of 120?
Calculate the number of molecules 2.62x10^-6g of water, H2O
Rotational Dynamics Physics Help please.
Marie has stole my heart. is this sentence correct