terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

i need help please help me
Brock is a plumber. He charges a flat rate of $40 to visit a house to inspect its plumbing. He charges an additional $20 for every hour he spends inspecting or
The nurse has received a medication order over the telephone from a provider. what is the next appropriate nursing action?
What is the purpose of a hook in essay writing?
What were the effects of the Montgomery Bus Boycott?
John and 4 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 5 large drinks. The pizza cost $10.00. After using a $4.00 gift certificate, they
What is an equation of the line that passes through (0, 8) and (4, 0)? y = -2x + 4 y = 2x + 4 y = -2x + 8 y = 2x + 8
How do you do this ???
Technician A says that to prevent the machine from starting by accident when you're working on it, disconnect the ignition system before starting work. Technici
the lones intersect at point C. what is the value of X?A. 159b. 100C. 80D. 21