ilovedogs786416 ilovedogs786416
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

4
Type the correct answer in each box.
If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $
and the cost of 10 pounds of sugar is $
Reset
Next

Respuesta :

snyderw1223 snyderw1223
  • 01-06-2020

Answer:50 cents. $5

Step-by-step explanation: each pound of sugar costs 50 cents. you can find that out by dividing the amount of sugar you have by the cost.

Answer Link
kaniz kaniz
  • 01-06-2020
1 pound of sugar cost $0.5
That’s mean 5 cent
And 10 pounds of sugar is $5
Answer Link

Otras preguntas

How many degrees of unsaturation are in a compound with the formula c5h6f3n?
Which of the following was the main benefit to the spread of disease in the new world for the colonists
Original price of a dress:26.40,discount:10%
find the nearest degree of angle c to the nearest degree a)20 b)22 c)24 d)66
What happen to the economies of many European nations following world war 1
Which two European Enlightenment thinkers influenced Latin America's revolutionary leaders?John LockeThomas JeffersonJean Jacques RousseauBenjamin Franklin
What type of change accurs when a substance stays the same
The equation below is a horizontal line. y = −4 true? or false?
Why did the framers of the constitution create a national Judiciary
Which two river valley civilizations